Doskonali prelegenci, bardzo aktualne tematy, znakomici goście, ciekawi wiedzy uczestnicy!
W mowie otwierającej prezes VET-ANIMAL, Marcin Raczyński powiedział:
„(…) W codziennej pracy w organizacji, którą zarządzam wdrażam podejście Alvina Tofflera – futurysty i filozofa i nieco parafrazując jego słowa kieruję się zasadą, że konieczne jest uczenie się, oduczanie i uczenie na nowo.(…)”.
Co to oznacza w kontekście podnoszenia statusu zdrowotnego pszczół? Tego dowiedzieli się uczestnicy konferencji.
Wydarzenie otworzył zastępca Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii – Mariusz Gwardian. Konferencję przeprowadził i moderował prezes VET-ANIMAL – Marcin Raczyński, który podziękował dr. Bogdanowi Konopce obecnemu na wydarzeniu, za współorganizowanie konferencji w poprzednich edycjach. Wśród wielu znamienitych gości obecny był, m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Czesław Siekierski oraz prezydent PZP – Tadeusza Sabat.
Podczas wydarzenia, które odbyło się 25 kwietnia 2025 r. na terenie Targów Kielce, swoje wystąpienie zaprezentowało kilku wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach:
– jako pierwszy wystąpił lek. wet. Andrzej Bober – specjalista chorób owadów użytkowych z wykładem „Zgnilec amerykański – problem pszczelarzy i Inspekcji Weterynaryjnej”. Wykład nie dotyczył wyłącznie poważnego problemu jakim jest zgnilec w polskich pasiekach. Zaprezentowano narzędzia do szybkiej diagnostyki terenowej zgnilca oraz rozwiązanie problemu w postaci produktu Silveco+ Pszczoł – profesjonalny produkt biobójczy o potwierdzonej skuteczności bakterio-, wiruso- i grzybobójczym u pszczół, w tym bakterio- i sporobójczym działaniu przeciwko Paenibacillus larvae.
– dr hab. inż. Paweł Migdał przedstawił temat „Czy jesteśmy gotowi na nowe zagrożenia zdrowotne w pasiekach?”. Poza oczywistymi zagrożeniami, tj. choroby pszczół, skupił się na zagrożeniach związanych ze zmianami klimatu, a także na te, które zbliżają się do granic kraju, tj. szerszeń azjatycki (Vespa mandarinia).
– r. pr. dr Michał Rudy wystąpił z tematem: „Dlaczego w świetle Prawa o zdrowiu zwierząt potrzebujemy programu zwalczania warrozy?”
Dr Rudy przedstawił kluczowe argumenty za wdrożeniem krajowego programu zwalczania Varroa destructor, podkreślając znaczenie podejścia One Health, potrzebę rejestracji pasiek i administracyjnego nadzoru nad leczeniem. To inspirujący głos w dyskusji o przyszłości ochrony zdrowia pszczół i roli weterynarii w polityce środowiskowej i żywnościowej UE.
– lek. wet. Fernando Riaza Carcamo z firmy Dalan Animal Health (USA), wystąpił z wykładem, który wzbudził ogromne zainteresowanie wśród pszczelarzy, hodowców matek pszczelich oraz przedstawicieli organów weterynaryjnych: „Pierwsza na świecie szczepionka dla pszczół – praktyczne zastosowanie, aktualne doniesienia naukowe”. Fernando omówił szeroko mechanizm działania produktu leczniczego oraz perspektywy dostępności w Polsce.
Konferencję zakończyła ożywiona debata ekspertów, którzy odpowiadali na zapytania z widowni. Najwięcej pytań dotyczyło tematu ostatniego wykładu, co daje wyraz temu jak bardzo produkt leczniczy weterynaryjny jest pożądany na rynku, ale także zaznaczono jak ważne jest podjęcie działań dla wprowadzenia krajowego programu zwalczania warrozy.
Wystąpienia spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników – zarówno praktyków, jak i przedstawicieli administracji oraz środowiska naukowego. W rozmowach kuluarowych wielokrotnie można było usłyszeć opinie o ważności konferencji z cyklu „Weterynaria dla Pszczelarstwa” w kontekście polskiego pszczelarstwa. Uczestnicy wyrażali uznanie dla formuły przebiegu konferencji, poziomu merytorycznego oraz organizacyjnego wydarzenia.
Konferencja z cyklu „Weterynaria dla Pszczelarstwa”, to także doskonały przykład współpracy między sektorowej, której przyświeca wymiana doświadczeń, przekazywanie wiedzy oraz wypracowanie dobrych praktyk i standardów, które mają wpływ na podniesienie dobrostanu pszczół w Polsce.